Limbažu Galvenās Bibliotēkas Bērnu literatūras centrs

Trešdien, 10. maijā, Limbažu Galvenās bibliotēkas Bērnu literatūras centrā viesojās Latvijā atpazīstamā un iemīļotā māksliniece, ilustratore Agija Staka.
Gadu laikā māksliniece radījusi oriģinālilustrācijas vairākiem desmitiem grāmatu un vairākiem simtiem pastkaršu. Izdevniecībā ,,Zvaigzne ABC” māksliniece vien radījusi ilustrācijas jau vairāk nekā simts grāmatām, un kā min pati māksliniece: ,,Darbs pie grāmatu ilustrēšanas, pastkaršu veidošanas un citiem zīmējumiem jau vairāk kā 40 gadus ir mana sirdslieta, turklāt tas nekad nebeidzas!”
Uz radošo tikšanos bija uzaicināti Limbažu sākumskolas pirmās un trešās klases skolēni un viņu skolotājas. Agija bērniem stāstīja par to kas viņu iedvesmo zīmēt, kā top viņas ilustrācijas un cik daudz laika aizņem to radīšana, kā arī skaidroja kā tās pēc tam nonāk grāmatās. Ilustratore bērniem rādīja oriģinālos zīmējumus, salīdzinot tos ar zīmējumiem grāmatās, kā arī bērnu acu priekšā vien pāris minūšu laikā radīja lāčus, zaķus, pūķus, princeses un citus zvērus un tēlus. Turklāt bērniem bija iespēja ne vien klausīties interesantajos stāstos un noskaidrot visu sev interesējošo par zīmējumu tapšanu, bet arī kopā ar mākslinieci radīt īpašas apsveikuma kartiņas, lai Māmiņdienā ar tām iepriecinātu savas mammas.
Agija minēja, ka zīmējumu veidošana vienmēr ir interesants process, jo ne tikai zīmējumi, bet arī sadarbība ar katru grāmatas autoru atšķiras – vieni ir ļoti strikti savā vīzijā par to kā zīmējumam vajadzētu izskatīties, ,,Viņš jau ir izdomājis ne vien to kā jāizskatās varoņiem, bet arī to kā jāizskatās tai mājai aiz kalna!”, taču citi ļauj vaļu fantāzijai!
Māksliniece atklāja arī interesantus atgadījumus un pārpratumus, kas radušies zīmējumu dēļ: ,,Citreiz uzzīmēju kaut ko šķietami nevainīgu, taču izdevniecība vai autors zīmējumā ierauga ko nepiedienīgu vai muļķīgu, par ko es pati nebūtu pat iedomājusies vai līdz tam nebiju ieraudzījusi, tad grāmatas drukāšana tiek apturēta, līdz grāmatas tēlus radu viņuprāt piedienīgā izskatā.. Ir, protams, bijuši gadījumi, kad autors vai izdevniecība smejoties saka: ,,Nu ir vēl sliktāk!’’ un grāmatas drukāšana atkal tiek apturēta.. ” jautri atstāsta māksliniece. Darbu radīšanas procesu kopumā vērtējot kā amizantu un brīžiem citus uzjautrinošu.
,,Citreiz, lai radītu kādu zīmējumu, es braucu pie dabas vai uz kādu konkrētu vietu, lai pēc iespējas reālāku attēlotu to savā zīmējumā. Piemēram, lai radītu ilustrāciju Rūdolfa Blaumaņa grāmatai ,,Velniņi” es speciāli braucu uz Rundāles pili, neskaitāmas reizes apstaigāju tai apkārt, kā arī izstaigāju iekštelpas un dārzus, to visu to rūpīgi fiksējot savā fotoaparātā”, teic māksliniece.
Īpaši Agija Staka uzsvēra jautro, bet pamācošo grāmatu ,,Āpsēns Pēcis negrib mazgāties”, kurai radījusi ne vien ilustrācijas, bet arī tekstu. Kā stāsta pati māksliniece, tajā par galvenā varoņa prototipu ticis izmantots viņas dēls, kurš tobrīd sevišķi nav mīlējis kārtību un tīrību. tāpēc galvenā varoņa Pēča nedienas ar mazgāšanos ne vien mazajiem lasītājiem, bet arī viņas dēlam bijusi kā mācība.
Uz tikšanos māksliniece līdzi bija paņēmusi arī dažas sevis radītās pastkartītes, kuras steidza rādīt, stāstot par katras tapšanas procesu. Kā izrādās, daudzas no pastkartītēm nemaz nav zīmētas, turklāt to tapšanā izmantoti dabiski materiāli – ja ieskatās vērīgāk, Agijas veidotajās pastkartēs var ieraudzīt sīpolu un ķiploku miziņas, smilgas, dažādus ziedus un citus dabas materiālus vai pat putuplastu!
Agijas Stakas zīmējumi jau vairāk nekā 20 gadu iepriecina lielos un mazos – viņas zīmējumos redzamas viltnieces lapsas, resni kungi, spītīgas princeses, mākoņi, kas skrien kā baltas aitiņas, vabolītes, kas dzer tēju, smaidīgi lāči, zaķi garauši un citi zvēriņi un tēli, kas smaida mums pretī no grāmatas lappusēm. Taču vislabāk par mākslinieces daiļradi pārliecināties katram pašam personīgi, tāpēc esi laipni aicināts uz Bērnu literatūras centru, lai pats savām acīm ieraudzītu krāšņos un brīnišķos zīmējumus grāmatās!

Gudriba no gramatas

Gudrība no grāmatas

Jo dzejas un dziesmas nav tīšām atrodamas, tās atrod tevi pašas, kad tām iepatīkas. Un tev cits nekas neatliek, kā uzmeklēt vietu, kur tām būtu vieglāk tevi atrast…

"Vinnijs Pūks" - autors Alans Aleksandrs Milns (1882-1956)

Darba laiks:

P., O., C., P. 10.00-18.00

T. 10.00-19.00

S. 10.00-15.00

Tālrunis

64070710

Mūsu adrese

Parka ielā 23, Limbaži

 

 
twitter.com facebook.com draugiem.lv